Rudki, pw. św. Wawrzyńca.

Kościół jest budowlą złożoną, powstałą w trzech etapach budowlanych. Najstarszym członem jest wieża w konstrukcji ryglowej, wzniesiona około 1665 roku. Nawę zbudowano w latach trzydziestych XX wieku, zakrystia powstała w latach czterdziestych XX wieku.

Miejscowość Rudki, znana pod nazwami: Rutki, Ruthki istniała co najmniej od XV wieku. W 1602 roku nazwę Rutki zastąpiono niemiecką nazwą Hoffstadt i taką nazwę zachowała miejscowość do 1945 roku. W czasach średniowiecza należała do rodu Goltzów. W 1798 roku przeszła w posiadanie rodzin niemieckich, pozostając ich własnością do 1945 roku. Nie wiadomo czy kościół istniał w czasach Średniowiecza. Wiadomo, że w czasach reformacji w Rudkach powstał ewangelicki zakład opiekuńczy, natomiast o kościele wspomina się w dokumentach po raz pierwszy w 1665 roku. Z tego okresu pochodzi obecna wieża kościoła, do której jeszcze na początku XX wieku przylegała nawa wzniesiona w konstrukcji szachulcowej, wzniesiona, jak twierdzą historycy około 1800 roku na miejscu siedemnastowiecznej nawy. W 1846 roku do parafii w Rudkach należał kościół w Dębołęce. W latach trzydziestych XX wieku, na miejscu nawy w konstrukcji ryglowej zbudowano nową nawę ceglaną zachowaną do dziś. Teren parcelii kościelnej ogrodzono murem wzniesionym z cegieł w układzie ażurowym. W latach czterdziestych XX wieku, do wschodniej ściany nawy dobudowano zakrystię przebijając przejście do nawy. Po wschodniej stronie zakrystii postawiono pomnik, po stronie zachodniej postawiono wolnostojącą dzwonnicę. Wieża barokowa, nawa modernistyczna.

Pod nadzorem konserwatorskim nr rej. A-685 z 8.09.2010 r., pośw. 8.06.1945. Remontowany w 2014 r., przebudowa wieży w 2019 r.