Laski Wałeckie, pw. Matki Bożej Szkaplerznej.

Miejsce po raz pierwszy wzmiankowane w 1314 r. w dokumencie Wedlów, określającym posiadłości miejskie Mirosławca, jako „Kawrenz Las”, który badacze zidentyfikowali jako obecne Laski (Kawrenz=Lawrenz, Las Wawrzyńca). W nowomarchijskim „Landbuchu” miejsce wymienione w 1337 r., ale nie wiadomo, czy wieś przed tą datą już istniała. Kościół być może postawili luteranie w 1540 r., data ta przechowała się w tradycji,i prawdopodobnie był to pierwszy kościół w Laskach. Dzwon na wieży pochodzi z 1623 r., zatem kościół wówczas już istniał.

Obecny kościół zasadniczo pochodzi z ok. połowy XVII w., lecz trzeba mieć na uwadze, że konstrukcja szachulcowa była stopniowo wymieniana, w miarę niszczenia elementów drewnianych, tak samo wymieniano wypełnienia ceglane. Najwięcej oryginalnej substancji zachowało się w ścianie wschodniej. W XVIII w. wymieniono dużą część ceglanego wypełnienia konstrukcji. Ściana zachodnia w większości była wymieniona w XIX w.

Po 1945 r., do końca lat 50-tych, zdewastowany kościół był użytkowany jako stodoła, przebito otwór na wrota pośrodku ściany wschodniej nawy, na całą wysokość korpusu, później otwór ten zamurowano wstawiając nowe słupy i rygle, a przestrzenie pomiędzy elementami drewnianymi wypełniono przemurowaniem z cegły silikatowej. Wymieniono częściowo stolarkę okienną, W latach osiemdziesiątych wymieniono pokrycie iglicy wieży (wcześniej były gonty), wykonano posadzkę. Do 1945 r w kościele znajdował się bogaty snycerski ołtarz barokowy.

Pod nadzorem konserwatorskim nr rej. A-537 z 28.08.1961 r., pośw. 14.07.1957.